Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Tegoroczny „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” społeczność szkolna Poręby Radlnej uczciła uroczystym apelem na pięknie odnowionej Górze z krzyżem zw. Lapidarium. Uroczystość rozpoczęliśmy od marszu uczniów i nauczycieli ustrojonych w kotyliony, chorągiewki biało-czerwone, na czele z pocztem sztandarowym szkoły, by na wzgórzu uroczyście odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego oraz piosenkę „Pamięć w nas”. Następnie starsi uczniowie przybliżyli dzieje Żołnierzy Wyklętych: Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”, „Druh” i innych. Szczególnie los młodziutkiej „Inki”, czyli Danuty Siedzikówny zapadł w pamięć. Wzruszającą chwilą było wysłuchanie utworu Czerwonych Gitar „Biały krzyż” – jest to hołd złożony ojcu jednego z członków grupy, który był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem polskiego podziemia antykomunistycznego w okresie powojennym. Na zakończenie klasa 5 zaprezentowała utwór „Wciąż pytamy… / Gdzie są chłopcy wysocy”, a klasy młodsze zaśpiewały „Polska to mój kraj”. Był to doskonały moment na złożenie zniczy i lampionów pod górującym na Lapidarium krzyżem. Honorowymi gośćmi uroczystości byli przedstawiciele naszej miejscowości: radny Gminy Tarnów p. Jan Skórka oraz przewodnicząca KGW Poręba Radlna p. Lucyna Skórka.
Było naprawdę pięknie i wzruszająco!